В този сайт използваме Cookies за да осигурим по-добро преживяване за потребителите В съответствие с Регламента за защита на личните данни искаме вашето съгласие. Научете повече.
АРХИТЕКТУРНО И ГРАДИНСКО-ПАРКОВО ОСВЕТЛЕНИЕ – ИНТЕРЕСНИ ПОХВАТИ
АРХИТЕКТУРНО ОСВЕТЛЕНИЕ: ИНТЕРЕСНИ ТЕХНИКИ И КОНЦЕПЦИИ
Създаването и проектирането на архитектурно осветление на сградите е фино изкуство, което позволява ефективно да изпъкнат определени елементи от обекта, деликатно да се прикрият други и да се постигнат просто фантастични ефекти. Нощната картина, създадена от осветена с осветителни тела фасада и прилежащата ѝ площ, е неповторима и уникална.
НАПРАВЛЕНИЯ НА АРХИТЕКТУРНОТО ОСВЕТЛЕНИЕ
B архитектурното осветление се открояват няколко основни направления:
ПОХВАТИ ЗА АРХИТЕКТУРНО ОСВЕТЛЕНИЕ
Основни техники на осветяване при архитектурното осветление:
При създаването на проект на архитектурно осветление могат да се ползват и дизайнерско осветление или луксозни осветителни тела. Но преди всичко трябва да се вземат предвид предназначението на обекта, местоположението му и околната среда. Например, създаването на твърде ярка осветеност на фасадата на сграда с изглед към жилищни обекти, ще предизвика недоволството на живущите. Осветяване на сив монолитен паметник с разноцветни прожектори през нощта ще изглежда нелепо. Идеалното архитектурно осветление предполага, че светлинните устройства върху фасадата изобщо не бива да се забелязват.
КАК ДА НАПРАВИМ ГРАДИНСКО-ПАРКОВОТО ОСВЕТЛЕНИЕ НАИСТИНА ОРИГИНАЛНО
Осветителните тела, използвани за градинско осветление, се отличават не само по качеството на светлината, но и с естетичен дизайн.
Градинско-парковото осветление е важна част от ландшафтната архитектура, затова не бива да се разглежда отделно от основната си функция – да създаде положителни емоции в съответното място. От далечни времена градината се възприема от човека като място, сравнимо с идеален свят. Ето защо важен критерий за състоянието на една градина, парк е осветлението, което може да се превърне в мощен естетически стимул. И на практика едно обикновено осветление, способно да се бори c тъмнината, не е достатъчно. Много е важно градинско-парковото осветление да се възприема комфортно от човешкото око, създавайки всевъзможни ефекти.
Характерът на пресъздаваните светлинни сценарии трябва да се определя от общата стилистика, a също и индивидуалните характеристики на парка, градината, за да се подчертаят предимствата – растителност, архитектурни елементи, паркова зона, релеф.
ВАЖНИ НЮАНСИ
За да се създаде идеалната светлина в парка, градината не е достатъчно красиво подреждане на източниците на светлина на правилните места. Ландшафтното осветление може да бъде разделено на функционално, маркировъчно и декоративно.